צור קשר

 

בדיקת איטום בגגות

בסיום כל עבודת איטום כגון איטום גגות, קירות, מרפסות, חלונות, מקלחות ועוד יש לבצע בדיקות שהאיטום בוצע כהלכה. בדיקות אלה מבצועות ע"י הצפה או המטרה (מלשון "ממטרה") ובדרך כלל מושמטות מתהליך העבודה בגלל קוצר בזמן או עלות יקרה. בכל חוזה עבודה עם חברת איטום או קבלן בניין מומלץ לוודא שבדיקת האיטום כלולה בהצעת המחיר. במאמר נתמקד בנושא של בדיקת איטום גגות.

בדיקת איטום ע"י מומחה נועדה למנוע בעיה של רטיבות, בדרך כלל בדירה העליונה שמתחת לגג, וקיים חשש סביר כי מקור הרטיבות הזאת הוא באיטום לקוי של הגג , לפעמים כי הקבלן איטום חיבר נקודות ניקוז שלא לפי התוכנית ,לפעמים לא ביצע פריסת יריעות איטום כהלכה

חוק המכר דירות בכוונה "מבין" את הבעיה ונותן 7 שנים אחריות על בעיות איטום ,רבים מהקבלנים יטענו שאין בעיה ,בעזרת דו"ח הנדסי שבודק התאמה לתקנות הבניה ובכך קובע שניתן לתקן את הליקוי מייד.

חברת קשת ביקורת מבנים מספקת דוחות מקצועיים ואף ממליצה על קבלן איטום שעובד ע"פ תקנות הבניה .

בדיקת איטום גגות בעזרת הצפה

הדרך האמינה היחידה לוודא כי איטום הגג בוצע כהלכה ואין ממנו שום דליפה היא בדיקת האיטום בעזרת הצפה. לצורך ביצוע הבדיקה הזאת יש לחסום היטב את פתחי הניקוז של הגג, להציף את כולו בעזרת כמות גדולה של מים עד שכל שטח הגג מכוסה מים עומדים בגובה של כ-10 ס"מ (מכיוון שגג שטוח אמור להיות משופע, עומק המים ליד המרזבים יהיה גדול הרבה יותר!), ולהמתין 72 שעות רצופות (שלושה ימים).

בתום 3 ימים  לא הופיעו שום כתמי רטיבות בשום מקום תחת הגג, פירוש הדבר הוא כי איטום הגג בוצע כהלכה והוא במצב תקין. זאת הבדיקה אותה מבצעים קבלני בניין אחראים לאחר ביצוע איטום ראשון של גג חדש או לאחר איטום מרפסת מרוצפת חדשה, וזאת הבדיקה שאותה יש לדרוש מקבלן איטום אצלו מזמינים איטום חוזר של גג ישן, המלצתנו לא להקל ראש אלה לקחת קבלן בעל תעודת אוטם מוסמך ,ולקבל ממנו תעודת אחריות שמגדירה את משך האחריות בד"כ קבלנים איכותיים נותנים אחריות של 10-15 שנים על האיטום.

יש לדרוש את בדיקת ההצפה מהקבלן, שנעשתה כמו שצריך.

כאשר ומתגלים כתמי רטיבות המהלך הבדיקה בדבר מעיד כמובן על בעיה במערכת האיטום, יש לרוקן את המים, להמתין להתייבשות אזור ההצפה, לבצע תיקונים או החלפה של מערכת האיטום, להמתין להתייבשות כתמי הרטיבות ולבצע את בדיקת ההצפה מחדש. בדיקות ההצפה צריכות להיעשות על ידי גורם מקצועי ותחת ביקורת צמודה לכל אורך התהליך. תאונות של נזילות לדירות, הצפת חדרי מדרגות או פגיעה באיטום קירות חיצוניים עלולות להתרחש במקרה של בדיקות ללא השגחה צמודה.

חברת קשת  עוסקת בפיקוח על בניית מרפסות ,פיקוח על הצפה ,פיקוח של שיפועים לכיוון הניקוז , מוציאה דו"ח מסודר שבו מצויין האם בוצע איטום כנדרש ע"פ תקן הבניה

בדיקת שיפועים וניקוז בגג